Обмежень немає: Україна може бити наданими Францією ракетами по аеродромах у Курській і Бєлгородській областях – ВВС
Обмежень немає: Україна може бити наданими Францією ракетами по аеродромах у Курській і Бєлгородській областях – ВВС

Обмежень немає: Україна може бити наданими Францією ракетами по аеродромах у Курській і Бєлгородській областях – ВВС

Великобританія та Франція нібито могли дозволити Україні використовувати свої крилаті ракети повітряного базування Storm Shadow/SCALP для ударів по військових цілях на території Росії. Дальність їхньої дії – до 250 кілометрів, тому ворожі аеродроми у Курській і Білгородській областях потенційно під загрозою.

Про це повідомило ВВС. Зазначимо: офіційних однозначних заяв західних партнерів щодо застосування Storm Shadow/SCALP по Росії поки що не було.

Курська та Білгородська області

Дозвіл деяких держав бити по РФ їхньою зброєю – це великий крок уперед. До цього західні лідери переживали через можливу "ескалацію конфлікту".

Ситуацію змінив наступ росіян на північному сході Харківської області. Києву вдалося переконати значну кількість союзників, що знищення військових об'єктів з іншого боку кордону необхідне, щоб захистити себе. Адже обмеження дозволили російським військам підготуватися до відкриття нової ділянки фронту в безпечних умовах.

"Після зростання тиску з боку України й інших європейських держав США погодилися змінити свою політику", – зазначили у ВВС.

Паралельно з цим кремлівський диктатор Володимир Путін пригрозив розширити "санітарні зони" у разі, якщо західна зброя великої дальності атакуватиме російську територію. І навіть пригрозив країнам НАТО: мовляв, у Європі мають пам'ятати, що в них є "держави з невеликою територією й високою щільністю населення".

"Вони повинні взяти до уваги цей фактор, перш ніж обговорювати удари углиб російської території", – сказав Путін.

Сполучені Штати поки не дозволяють українцям атакувати РФ за допомогою ракет ATACMS. Останні можуть бити на відстань до 300 кілометрів.

Однак навіть за меншої дальності ураження – до 70 кілометрів – системи залпового вогню, такі як HIMARS, можуть суттєво порушити логістику противника та його пересування біля кордону, що зрештою уповільнить будь-які наступальні плани.

Утім, захист від КАБ усе ще складний. Щоб зупинити такі авіаційні атаки, Силам оборони України потрібно знищити ворожі літаки, що скидають смертоносні бомби.

Потенційно з цим могли б упоратися системи ППО та ПРО Patriot. Однак поставити їх близько до Харкова – величезний ризик. Дрони-шпигуни РФ можуть швидко виявити Patriot і вдарити ракетами з балістичною траєкторією.

Цікаво, що Лондон і Париж не оголошували конкретних обмежень для України щодо застосування Storm Shadow/SCALP. А дальність їхньої дії може досягати 250 кілометрів.

Фактично президент Франції Емануель Макрон заявив журналістам минулого тижня: "Ми повинні дозволити [Україні] нейтралізувати військові об'єкти, з яких запускаються ракети, і, по суті, військові об'єкти, з яких Україна зазнає атак".

Офіцер військової авіації, який вирішив залишитися анонімним, сказав BBC, що таку риторику можна розглядати як дозвіл атакувати Росію вказаними ракетами. За його словами, Україна тепер може завдавати ударів по аеродромах у Курській і Бєлгородській областях РФ.

Операції будуть обмежені. Українським Су-24, оснащеним цими крилатими ракетами, для пусків доведеться наближатися до російського кордону й сильно ризикувати. Літаки F-16, поява яких очікується до кінця 2024 року, краще оснащені для таких завдань. Але президент Володимир Зеленський нещодавно визнавав: досі незрозуміло, чи дозволять партнери використовувати американські винищувачі для ліквідації цілей у Росії.

"Я думаю, що застосування будь-якої західної зброї на території Росії – це питання часу", – заявив він на саміті Північних країн у Стокгольмі 31 травня.

Як повідомляв OBOZ.UA:

– Раніше держсекретар США Ентоні Блінкен підтвердив, що Вашингтон не заперечує проти використання наданої Києву зброї для ударів по Росії.

– У Politico заявили: для того, щоб президент Джо Байден дав "зелене світло" на це, знадобилося багато переговорів.

Тільки перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та у Viber. Не ведіться на фейки!

Джерело матеріала