Коли у кожному будинку не буде світла і чому "вирубати" електрику можуть не за графіком: як українцям відключають струм
Коли у кожному будинку не буде світла і чому "вирубати" електрику можуть не за графіком: як українцям відключають струм

Коли у кожному будинку не буде світла і чому "вирубати" електрику можуть не за графіком: як українцям відключають струм

В Україні з 16 травня почали проводити планові відключення електроенергії – тобто задіяли погодинні графіки. Що збило з пантелику багатьох відвиклих від цього українців – адже, по-перше, днем раніше в країні відключали світло в аварійному режимі, тобто, без попереджень та на невизначений час. А по-друге, самі планові відключення у різних структурах називають то плановими, то стабілізаційними, що ще більше плутає людей.

Насправді ж, режимів відключення світла всього 2. OBOZ.UA розбирався, чим вони відрізняються, а також де дізнаватися, коли у вас не буде електроенергії.

Відключення бувають плановими та аварійними

Усього режимів обмежень подачі електроенергії в Україні існує 2. Це:

  • графіки аварійних відключень (ГАВ);
  • графіки погодинних відключень (ГПВ).

Де в чому вони схожі. Наприклад, і ті, й інші передбачають:

  • ухвалення рішення про впровадження з боку "Укренерго";
  • доводення до всіх споживачів, крім об'єктів критичної інфраструктури.
Відключення бувають плановими та аварійними

Однак значно важливіші відмінності. Так, розповіли у Прикарпаттяобленерго, графіки аварійних відключень (ГАВ):

  • короткочасні, непланові;
  • вводяться екстрено без попереджень;
  • вводяться за аварійного дефіциту потужності в енергосистемі.

"Інформування щодо ситуації за фактом. Тривалість відключення не прогнозується, до вказівки диспетчера "Укренерго", – розповіли енергетики.

Іншими словами, такі відключення застосовують екстрено у разі виникнення позаштатної ситуації, яку не можна передбачити заздалегідь. Наприклад, різкого виведення з ладу обладнання через обстріл.

Втім, в окремих випадках енергетики можуть попереджати про можливість запровадження таких графіків – наприклад, якщо споживання зросте настільки, що потужності в системі його покриття не вистачатиме. Однак у такому разі відключення не гарантовані – адже якщо споживання не зросте і система справлятиметься з навантаженням, застосовувати їх не буде потреби.

Однак в обох випадках точний час відключення не можна спрогнозувати. Як і його тривалість – світла не буде до усунення причини аварійної ситуації.

Водночас, Графіки погодинних відключень (ГПВ) запроваджуються заздалегідь та з попередженням. При цьому вони:

  • тривалі;
  • мають чітко визначений проміжок дії.

Запроваджуються вони при прогнозованому дефіциті потужності в енергосистемі. Як, власне, відбулось 16 травня – ще днем раніше в "Укренерго" попередили, що потужності для покриття обсягу споживання не вистачатиме. А тому там повідомили про вимушеність запроваджуення погодинних графіків відключень для стабілізації системи.

Власне, тому ці відключення й називають погодинними. Адже їх вводять на заздалегідь визначену кількість годин та у чітко визначений час.

Те ж стосується і визначення їх як планових. Спочатку складається план проведення – з чітким часом для кожного району/вулиці/будинку – а потім відключення проводять згідно з ним.

А ось стабілізаційними такі відключення називають, оскільки їхня мета – стабілізувати систему. Тобто зробити так, щоб обсяг споживання відповідав обсягу виробництва і не виникало аварійних ситуацій. Які можуть спричинити неконтрольовані відключення – ГАВ.

Як користуватись графіками

Графіками ГПВ користуватися легко – адже вони складені максимально чітко та зрозуміло. Наприклад, для Києва графік представляє собою таблицю, розбиту на дні тижня (понеділок-неділя) та години доби (00-24). Так:

  • поля з перекресленою чорною блискавкою означають, що в цей час електрики немає;
  • поля з перекресленою сірою блискавкою – що можливі відключення;
  • білі поля – світло є, а вимкнень не планується.

Крім того, над графіком з'являється поле з інформацією про поточний стан з подачею електрики. Наразі повідомляється, що у всіх зазначених регіонах відключення не застосовуються. А якщо світла все ж немає, ймовірно, виникла аварійна ситуація.

Знайти такі графіки можна на сайтах обленерго. Або постачальників струму.

Як виглядає графік відключення світла для Києва.

А от із графіками ГАВ складніше. Адже про їхнє застосування повідомляється за фактом – що у певному регіоні на певний час вимкнули світло.

Про застосування ГАВ повідомляють обленерго чи постачальники струму. А також, зокрема, "Укренерго".

Що потрібно робити для покращення ситуації в енергетиці

Зі свого боку в Міненерго закликали українців зменшити використання енергоємних приладів у піковий час. Особливо ввечері з 17:00 до 22:00.

Промисловість – переглянути виробничі процеси зменшення навантаження на енергосистему. А також "максимально залучати імпорт для гарантованого уникнення відключень та посилення стійкості енергосистеми".

Як повідомляв OBOZ.UA, загалом, за прогнозами, влітку Україна, ймовірно, не зможе уникнути запровадження графіків відключення електроенергії. Причина – очікувані традиційні піки споживання в найспекотніші місяці року.

Лише перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та у Viber. Не ведіться на фейки!

Джерело матеріала
loader
loader