Такого ще не було в цьому циклі: Сонце вибухнуло найпотужнішим спалахом класу Х8
Такого ще не було в цьому циклі: Сонце вибухнуло найпотужнішим спалахом класу Х8

Такого ще не було в цьому циклі: Сонце вибухнуло найпотужнішим спалахом класу Х8

З 2019 року астрономи не фіксували таких потужних вивержень на нашій зірці, які чинять негативний вплив на Землю.

Величезна сонячна пляма AR3664, що вже стала сумнозвісною, створила спалах неймовірної потужності. Він належить до класу Х8.7 і це найсильніше виверження на Сонці починаючи з 2019 року, коли почався поточний 25-й сонячний цикл, пише Space.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Астрономи з Центру прогнозування космічної погоди, США, за допомогою супутника GOES-16 і апарата Solar Dynamic Observatory 14 травня зафіксували появу на Сонці найсильнішого спалаху класу Х8.7. Він виник у тому самому регіоні скупчення сонячних плям AR3664, де минулого тижня впродовж кількох днів виникали спалахи класу Х, які є найсильнішими з можливих на Сонці.

Величезна сонячна пляма AR3664, що вже стала сумнозвісною, створила спалах неймовірної потужності. Він належить до класу Х8.7 і це найсильніше виверження на Сонці починаючи з 2019 року
Фото: NASA

До цього, як уже писав Фокус, ця сонячна пляма зробила 10 травня спалах класу Х5.8, що спровокувало короткочасне відключення радіозв'язку в деяких регіонах планети. Цього разу стало відомо, що подібне сталося в Австралії і в Східній Азії. Також ця пляма, як писав Фокус, відповідальна за появу сонячної радіаційної бурі на Землі.

Важливо зазначити, що спалах класу Х8.7 був третім у серії колосальних вивержень на Сонці, що сталися з невеликими перервами у вівторок, 14 травня. Перед цим з'явилися спалахи класу Х1.7 і Х1.3.

Важливо зазначити, що спалах класу Х8.7 був третім у серії колосальних вивержень на Сонці, що сталися з невеликими перервами у вівторок, 14 травня. Перед цим з'явилися спалахи класу Х1.7 і Х1.3
Фото: NASA

За словами вчених, у нинішньому 25-му сонячному циклі, який розпочався 2019 року, ще не було спалахів потужніших за клас Х8.7. Сонячний цикл триває приблизно 11 років. На початку циклу сонячна активність зростає і досягає свого піку в середині цього періоду активності Сонця, а потім знову йде на спад. Вважається, що пік активності Сонця скоро настане, а тому спалахи найпотужнішого класу Х стають звичайним явищем.

За словами вчених, у нинішньому 25-му сонячному циклі, який розпочався 2019 року, ще не було спалахів потужніших за клас Х8.7

Сонячні спалахи являють собою викиди енергії та рентгенівського й ультрафіолетового випромінювання, які в разі спрямованості на Землю досягають нашої планети за лічені хвилини. Залежно від потужності спалахи поділяють на 5 класів, найпотужнішим з яких є клас Х. Цифри, які стоять після літери, означають відносну потужність спалаху. Якщо у класів М, С, В, А (у міру зменшення потужності спалахів) сила вивержень позначається цифрами від 1 до 10, то спалахи класу Х, не мають жодних обмежень, а тому вони можуть бути, наприклад, і класу Х11 і Х15

Незважаючи на те, що на Сонці виникав настільки сильний спалах, учені не очікують на появу на Землі геомагнітної бурі та яскравих полярних сяйв, як це було минулого тижня. Річ у тім, що викинута в космос плазма, так званий корональний викид маси, яка стала супутником спалаху, пролетить повз Землю. Просто сонячна пляма AR3664 вже перемістилася на поверхні Сонця таким чином, що будь-який потік плазми не може вдарити по нашій планеті. До того ж подібні удари плазми по Землі призводять до порушень роботи енергосистем і супутників зв'язку.

Що стосується полярних сяйв, то вони часто мають різний колір. Хоча здебільшого ці явища мають зелений відтінок. Фокус уже писав про те, чому у полярних сяйв змінюється колір і як вони взагалі виникають на Землі.

Теги за темою
Космос Земля
Джерело матеріала
loader