Росія атакує українську газову інфраструктуру, попри те, що Україна здійснює транзит її ресурсу до Євросоюзу – за угодою, підписаною "Нафтогазом" з російським "Газпромом" у 2019 році. Втім, контракт "Нафтогазу" з "Газпромом" спливає наприкінці цього року – і українська компанія не продовжуватиме його дію.
Про це повідомили у "Нафтогазі". Там зазначили: гроші, які платить "Газпром", не покривають витрати України на організацію транзиту. Адже:
- росіяни "не сплачують повну ціну майже з початку повномасштабного вторгнення";
- "грошовий потік цієї операції завжди негативний " .
При цьому наголошується: після повномасштабного вторгнення в Україну Росія різко скоротила постачання газу до Європи через Україну. Зокрема, російський газ, що надходить цим маршрутом, зараз складає менше 5% від загального обсягу поставок до ЄС.
Ба більше, зазначається, більшість аналітиків і трейдерів вважають, що рекордні обсяги газу в сховищах ЄС дозволять уникнути дефіциту наступної зими. Так, за словами старшого стратега із сировинних товарів у BNP Paribas, "втрата 15 млрд кубометрів сама по собі не хороша, але й не жахлива".
Водночас, зазначається, з березня Росія тричі атакувала українські газосховища – проте пошкоджено лише наземні об'єкти. При цьому:
- Україна все ще забезпечує транзитну колію до Європи для російського трубопровідного газу;
- українські ПСГ (підземні сховища газу) надали європейським трейдерам "цінний простір для зберігання надлишкового газу напередодні минулої зими, коли сховища ЄС були максимально заповнені".
"ЄС зацікавлений у захисті об'єктів зберігання, транспортування та видобутку (газу. – Ред.). ... Ми можемо опинитися в ситуації, коли нам все одно знадобиться більше засобів протиповітряної оборони і країни ЄС, звичайно, мають відігравати вирішальну роль у наданні цієї допомоги", – розповіли в компанії.
Водночас, наголошується: минулого року українські ПСГ відіграли важливу роль в енергетичній безпеці ЄС. Зокрема, вони дозволили європейським країнам утриматися від надмірного відбору газу із власних резервів.
Таким чином, зазначається, попри повномасштабне російське вторгнення, Україна стала альтернативою для зберігання газу. Що, підкреслюється, частково стало можливим завдяки:
- низькими тарифами на зберігання;
- відсутності мит.
Як повідомляв OBOZ.UA, водночас, до кінця квітня 2025 року тариф на газ для населення в Україні залишиться на колишньому рівні. Наприклад, клієнти "Нафтогазу" платитимуть 7,96 грн за кубометр, а YASNO – 8,46 грн.
Лише перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!