Громадяни призовного віку повинні пам'ятати, що заборгували Україні. Тому вони мають повернутись на Батьківщину і не обурюватись рішенням урядовців МЗС.
Українці, які опинились за кордоном під час вторгнення РФ, повинні розуміти, що вони отримали правовий статус та соціальні виплати лише тому, що є громадянами України. На це мають зважати закордонні уряди, коли будуть вирішувати їхню долю. Свою позицію щодо українців призовного віку за кордоном висловив голова Міністерства закордонних справ (МЗС) Дмитро Кулеба під час пресконференції з міністеркою МЗС Латвії Байбою Браже.
Журналісти поцікавились в Дмитра Кулеби, чи повинні щось робити західні партнери щодо військовозобов'язаних з України. У відповідь міністр заявив, що подібні дії будуть справедливими щодо чоловіків, які перебувають в Україні і працюють на підприємствах чи пішли у військо.
"Думаю, що це буде справедливо щодо них, якщо чоловіки з-за кордону повернуться в Україну. І будуть разом у захисті України — країни, яка дала їм все".
Міністр нагадав, що чоловіки призовного віку, які "після 24 лютого вирішили втекти з України", отримують за кордоном соціальні виплати виключно тому, що є українськими громадянами. Якби вони мали інше громадянство, цього не було б. Тому такі громадяни повинні пам'ятати, що мають борг перед державою.
"Ці чоловіки не повинні сперечатись і говорити, що держава Україна їм щось заборгувала. Насправді Україна дала їм все і набагато більше вони заборгували державі", — заявив міністр.
Також посадовець нагадав, що буде підтримувати українців за кордоном, бо це його обов'язок. Але слід пам'ятати про справедливість "у відносинах чоловіків за кордоном та чоловіків всередині країни і чоловіків за кордоном з державою". На його думку, логіку справедливості повинні взяти до уваги уряди країн, коли будуть вирішувати, як діяти щодо громадян призовного віку, які у них проживають.
"Сподіваємось, що інші країни будуть слідувати цій логіці, цьому підходу, і давати відповідну оцінку наявності чоловіків призовного віку в їхніх країнах", — відповів журналіста Дмитро Кулеба.
Посилення мобілізації — ситуація з чоловіками за кордоном
Зазначимо, 25 квітня у мережі опублікували кадри, зняті біля українського консульства у Варшаві. З'ясувалось, що МЗС України видало розпорядження, згідно з яким чоловіки призовного віку втратили можливість отримати консульські послуги, поміняти чи оформити закордонний паспорт. Згодом з коментарем виступив міністр Кулеба: заявив, що українці за кордоном повинні пам'ятати, що заборгували перед державою, тому цілком справедливо, що для них є певні незручності.
Пізніше з'явилось додаткове пояснення, що обмеження ввели в очікуванні початку дії закону про посилення мобілізації. Відповідно до закону чоловіки мають 60 днів, щоб оновити дані. Народні депутати нагадали про це МЗС і заявили, що дії міністерства не цілком законні і потрібно дещо пояснити комітету з нацбезпеки у Верховній раді.
Нагадуємо, командування Сухопутних військ розповіло про режим роботи Терцентрів комплектування. Тим часом адвокат пояснив, як діяти громадянам, які все ж не встигли у військкомат.