Законодавці не заборонили створення електронних документів для виклику в терцентри комплектування. Кабінет Міністрів має допрацювати Порядок проведення призову, щоб уточнити формат повісток.
Народні депутати погодились, що військком може завірити повістку електронним цифровим підписом, який неможливо поставити на паперовий документ. При цьому чітко не вказується форма документа, яким людина викликається в Територіальний центр комплектування (ТЦК та СП) чи у військову частину. Про деталі закону про посилення мобілізації написали на порталі "Судово-юридичної газети" (СЮГ).
На порталі проаналізували текст закону 3633-IX про посилення мобілізації, підтриманого народними депутатами 11 квітня і підписаного президентом 16 квітня. У тексті є згадка про внесення змін до статті 22 Закону "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Парламентарі описали процедуру щодо повісток, які мають отримувати військовозобов'язані.
В підсумку з'ясувалось, що нардепи чітко не вказали, якою має бути повістка — паперовою чи цифровою. Схоже на те, що цим питанням надалі займатимуться у Кабінеті Міністрів.
У статті 22 є частина, яка стосується двох аспектів повістки, — пояснюється у статті.
- Повістку завіряє військком підписом або, як варіант, електронним цифровим підписом.
- Повістка для вручення військовозобов'язаному оформлюється або, як варіант, формується.
Обидва зауваження вказують на те, що ідеться про електронний документ, який можна отримати, наприклад, в електронному кабінеті, — підсумовується у статті СЮГ. Допрацювання Порядку проведення призову поклали на Кабмін. Серед іншого, урядовці повинні додатково уточнити форму повістки (паперова, електронна) і те, як саме вона буде вручатись (особисто чи в електронному кабінеті).
"Закон не дає прямої відповіді на питання, чи можуть вручити повістку в електронному вигляді", — розповіли на юридичному порталі. При цьому відзначено, що окремо ніде не вказали, що електронні повістки заборонені.
Закон про мобілізацію — що говорили про повістки
Зазначимо, представник комітету з нацбезпеки Верховної Ради Федір Веніславський у січні 2024 року пояснював, чи можливе оформлення та вручення електронних повісток. Політик наголошував, таких новацій не планують запроваджувати. Про це ж говорив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров. Зі слів посадовця, у сервісі електронних послуг "Дія" не буде можливості отримувати запрошення до ТЦК. Тим часом серед пропозицій, які розглядали нардепи, була можливість електронних повісток, якщо людина погодилась на це, реєструючись в цифровому кабінеті.
Нагадуємо, 16 квітня Фокус розповідав, що деякі категорії українців повинні самостійно з'явитись до ТЦК, не чекаючи вручення повісток. Юрист також пояснив, чи будуть карати військовозобов'язаних, якщо вони не уточнять військово-облікові дані.