Російська зброя допомагає Ірану посилити оборону від ізраїльського авіаудару – WP
Російська зброя допомагає Ірану посилити оборону від ізраїльського авіаудару – WP

Російська зброя допомагає Ірану посилити оборону від ізраїльського авіаудару – WP

Російська зброя допомагає Ірану посилити оборону від ізраїльського авіаудару – WP

Зростаюче партнерство Тегерана з Москвою зміцнює потенціал обох країн.

Російська Федерація у межах військової співпраці з Іраном розглядає можливість передачі систем протиповітряної оборони. Про це повідомляє The Washington Post.

У виданні зазначають, що у березні минулого року російський виробник озброєнь запросив делегацію іранців на VIP-тур по своїх збройових заводах. Для 17 відвідувачів були організовані обіди і культурні програми, а в останній день вони відвідали завод, який виробляє продукцію, яку давно бажає отримати Тегеран: передові російські системи протиповітряної оборони для збивання ворожих літаків.

"Завод "НПП "Старт" у місті Єкатеринбург перебуває під санкціями США за підтримку війни Росії проти України. Серед його продукції - мобільні пускові установки та інші компоненти для зенітних батарей, в тому числі російських С-400, які, за оцінками військових аналітиків, здатні виявляти і знищувати малопомітні винищувачі Ізраїлю і США", – йдеться у матеріалі.

"Чи призвів цей візит безпосередньо до купівлі, невідомо. Але ця поїздка є символічною для того, що представники розвідки називають поглибленням стратегічного партнерства між Москвою і Тегераном за два роки після повного вторгнення Росії в Україну - альянсу, який може стати важливим фактором, оскільки ізраїльські лідери зважують можливі військові удари у відповідь на сотні безпілотників і ракет, запущених проти Ізраїлю на вихідних", – додають журналісти.

За словами експертів, Іран відкрив нову небезпечну главу у своїх відносинах з Росією, погодившись у 2022 році поставити тисячі бойових дронів і ракет для допомоги Москві у її війні проти України.

Представники американської, європейської і близькосхідної розвідки та експерти з питань озброєнь також зазначають, що розширення зв'язків допомогло закріпити домовленості між Москвою і Тегераном, включаючи обіцянку Росії надати своєму союзнику сучасні винищувачі і технології протиповітряної оборони - засоби, які можуть допомогти Тегерану зміцнити свою оборону проти будь-якого майбутнього повітряного удару з боку Ізраїлю або США.

Невідомо, скільки систем було надано і розгорнуто, але російські технології можуть перетворити Іран на набагато більш грізного супротивника з посиленою здатністю збивати літаки і ракети, заявили чиновники і експерти.

За словами посадовців, деякі деталі яких раніше не повідомлялись, є частиною ширшої співпраці, яка включає спільне виробництво військових дронів в Росії, обмін технологіями протидії перешкодам і оцінювання в реальному часі озброєнь, розгорнутих проти сил, оснащених НАТО в Україні, на полі бою. Співрозмовники також зазначають, що ця співпраця приносить значні вигоди обом країнам, водночас підвищуючи статус Ірану від молодшого союзника до стратегічного партнера.

"Це вже не динаміка "патрон-клієнт", де Росія має всі важелі впливу. Іранці отримують вигоду від цих змін. Характер їхніх відносин вийшов за рамки простого отримання речей. Відбувається передача знань, є нематеріальні вигоди", – сказала Ганна Нотт, директор Євразійської програми з нерозповсюдження в Центрі досліджень з питань нерозповсюдження Джеймса Мартіна.

Представники розвідки описали Росію як таку, що "просуває" таємні домовленості про постачання Ірану Су-35, одного з найпотужніших російських винищувачів-бомбардувальників і потенційно значного оновлення іранських військово-повітряних сил, які в основному складаються з переобладнаних американських і радянських літаків, що були випущені ще до 1979 року.

"Росія також пообіцяла надати технічну допомогу з іранськими супутниками-шпигунами, а також допомогу в будівництві ракет для виведення більшої кількості супутників у космос", – заявили офіційні особи.

Водночас у виданні підкреслили, що наразі немає жодних публічних доказів того, що Су-35 були поставлені; затримка може бути пов'язана із затримкою Іраном оплати за літаки, за словами представника американської та близькосхідної розвідки, який детально знає про угоду.

"З оборонного боку, Іран вже давно прагне отримати російські зенітні ракетні батареї найвищого класу для захисту своїх ядерних і військових об'єктів від можливого удару з боку США чи Ізраїлю. У 2007 році Тегеран уклав угоду про купівлю російських зенітних систем С-300, але Москва відклала постачання зброї під тиском США та європейських держав. Самостійно накладена заборона закінчилася в 2016 році, і іранські С-300 були введені в експлуатацію в 2019 році", – йдеться у матеріалі.  

Журналісти кажуть, що відтоді Іран намагається придбати більш потужну російську систему С-400, хоча про те, чи надала Москва батареї для С-400, публічно не повідомляється.

За словами Джана Касапоглу, старшого наукового співробітника Інституту Гудзона, Вашингтонського аналітичного центру, старшого наукового співробітника, нові російські зенітні ракети і антистелс-системи, розгорнуті для захисту підземних баз, висічених у скелястих горах, зроблять повітряний простір Ірану "більш небезпечним місцем", якщо вони будуть доставлені.

"Це важливо в той час, коли режим швидко і безконтрольно рухається до створення бомби. Будь-яке зіткнення з Ізраїлем відбуватиметься в іранському повітряному просторі, де Тегеран матиме перевагу грати вдома", – додав він.

За словами представників розвідки, Москва також отримує вигоду від співпраці. На додаток до тисяч безпілотників, закуплених в Ірані, Росія наприкінці минулого року погодилася закупити додаткові військові товари на суму близько 2 мільярдів доларів, в тому числі системи захисту від безпілотників, які стали головним пріоритетом для російських генералів в Україні, за словами двох співробітників розвідки, які детально обізнані про цю угоду.

"Іран окремо погодився продати Росії ракети класу "земля-земля" для використання в Україні і, згідно з новою оцінкою розвідки, очікується, що передача зброї розпочнеться найближчим часом. Шпигунські агентства поки що не бачили жодних доказів того, що ракети були доставлені", – заявили офіційні особи.

Раніше видання The Telegraph зазначало, що той факт, що Іран — ще не ядерна держава — але він бачить, як західні сили збивають його безпілотники й ракети, в той час як Росія, озброєна ядерною зброєю, не відчуває таких наслідків від своїх варварських нападів на цивільні об'єкти, є надзвичайно показовим. Це похмурий сигнал ворогам Заходу: якщо ви придбаєте ядерну зброю, ніхто не посміє вас зачепити.

 

 

Джерело матеріала
loader
loader