Лідери ЄС мають намір відновити плани щодо усунення національних бар'єрів між ринками капіталу блоку, оскільки вони намагаються знайти сотні мільярдів доларів для фінансування швидкого нарощування оборонного потенціалу континенту, попри виклики. Дводенний саміт ЄС, що розпочинається завтра 17 квітня, візьме на себе зобов'язання "просувати Союз ринків капіталу", згідно з проєктом висновків, з яким ознайомилася газета Financial Times.
Вперше запропонований майже десять років тому, Союз ринків капіталу (ініціатива економічної політики, основна мета якої полягає у створенні єдиного ринку капіталу) зайшов в глухий кут на тлі опору в національних столицях проти передачі більших повноважень Брюсселю. Але побоювання, що блок відстане від США і Китаю, а також навантаження на державну скарбницю на тлі зростаючих потреб у витратах призвели до переосмислення питання про те, чи варто нарешті втілювати ці плани в життя.
"Державних грошей просто не вистачає для фінансування зеленого переходу [і] оборони. Або [лідери] перейдуть до Союзу ринків капіталу, або їм доведеться робити складніший вибір", — вважають дипломати ЄС.
Об'єднання фрагментованих фінансових ринків Європи сприятиме припливу капіталу до ЄС або, принаймні, його затриманню в ньому. Згідно з даними Європейського центрального банку, нині чистий відтік капіталу з ЄС до решти світу, переважно до США, становить 250 мільярдів євро на рік.
"Це одна з наших слабких сторін: фрагментація ринків капіталу. Для всього, а не лише для оборони. Якщо ми хочемо домогтися кращого фінансування оборонної промисловості, то ми, безумовно, повинні [завершити] створення [Союзу] ринків капіталу", — заявив минулого тижня Жозеп Боррель, головний дипломат ЄС.
Одним з найбільш дискусійних питань серед міністрів є нагляд за фінансовими ринками. Деякі країни, в тому числі Франція і Нідерланди, наполягають на тому, щоб існуючий регулятор ЄС, паризький регулятор Esma, отримав прямий нагляд за фінансовими установами в Європі.
Нагадаємо, що Європа зіштовхується з прірвоюу витратах НАТО на оборону в 56 мільярдів доларів. Згідно з дослідженням німецького Інституту Ifo, багато країн ЄС, які найбільше відстають від цільового показника НАТО з оборонних витрат на рівні 2% ВВП — в тому числі Італія, Іспанія і Бельгія — також мають одні з найвищих рівнів боргу і бюджетного дефіциту в Європі.