Розкрадання електроенергії під час війни: в Україні завершили розслідування масштабної схеми
Розкрадання електроенергії під час війни: в Україні завершили розслідування масштабної схеми

Розкрадання електроенергії під час війни: в Україні завершили розслідування масштабної схеми

Національне антикорупційне бюро (НАБУ) та Спеціальна антикорупційна прокуратура (САП) завершили розслідування схеми заволодіння електроенергією більш ніж на 716 млн грн. За версією слідства, до розкрадань причетна компанія "Юнайтед Енерджі", яку пов'язують із Ігорем Коломойським. Розкрадання відбувалося вже під час повномасштабної війни.

Про це повідомляє НАБУ. Так, слідство встановило, що у березні 2022 року ТОВ "Юнайтед Енерджі", будучи одним із найбільших в Україні трейдерів, закупило у НЕК "Укренерго" електричну енергію на суму понад 716 млн грн.

Незважаючи на заборгованість компанії перед "Укренерго", керівник відповідного департаменту НЕК не розірвав слідку. При цьому гарантом оплати виступив один із комерційних банків (банк "Альянс", як заявляв його головний акціонер, заперечуючи звинувачення). У НАБУ стверджують, що рішення про видачу гарантії голова правління банку ухвалила одноосібно та з порушенням процедури.

"Надалі електроенергію продали реальним учасникам ринку, а отримані кошти вивели на рахунки закордонної компанії, підконтрольної організатору схеми, який також є бізнес-партнером учасника справи НАБУ та САП про розкрадання коштів ПриватБанку. Гроші за поставлену електроенергію ПрАТ "Укренерго" так і не отримало. Коли ж звернулося до банк-гаранту з вимогою про погашення заборгованості, отримало відмову", – повідомили в НАБУ.

ЗМІ провели аналіз документів про фінансово-господарську діяльність "Юнайтед Енерджі" та виявили зв'язок компанії зі структурами Коломойського. Водночас сам бізнесмен заперечував, що пов'язаний із "Юнайтед Енерджі".

Як працювала схема

11 січня 2024 року НАБУ та САП викрили схему та повідомили про підозру чотирьом фігурантам. Це:

  • організатор схеми;
  • директор департаменту "Укренерго";
  • голова правління комерційного банку;
  • директор приватної компанії.

На кошти у сумі понад 700 млн грн на рахунках залучених до схеми компаній було накладено арешт. Також було заблоковано кошти на рахунках підконтрольної організатору схеми компанії у двох європейських країнах. НАБУ також подало до Північного апеляційного господарського суду заяву про залучення себе як третьої особи на стороні позивача ПрАТ "НЕК "Укренерго" у справі про стягнення коштів за банківською гарантією з АТ "Банк Альянс".

В "Укренерго" після публікації матеріалів НАБУ заявляли, що тісно співпрацюють із правоохоронцями та надають слідству всю необхідну інформацію. Там також зазначили, що співробітник, який фігурує у цій справі, вже не працює у компанії. Крім того, "Укренерго" вдалося стягнути з трейдера та банку 600 млн грн боргу.

"Ще 1,1 млрд грн з урахуванням штрафів – "Укренерго" намагається стягнути в судовому порядку. Вже є рішення першої інстанції на користь "Укренерго" щодо виплати оператору системи передачі 1,1 млрд грн. Після набрання законної сили рішенням суду "Укренерго" стягне цю суму в повному обсязі і в питанні нанесення компанії збитків буде поставлено крапку", – заявили в компанії.

Як повідомляв OBOZ.UA, український бізнесмен Ігор Коломойський перебуватиме у СІЗО мінімум до 25 квітня 2024 року. Водночас, суму застави для виходу на волю зменшили з 2,65 млрд до 2,4 млрд грн.

Лише перевірена інформація у нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та у Viber. Не ведіться на фейки!

Джерело матеріала
loader
loader