Пʼять фільмів про Україну, які висунули на премію "Оскар" інші країни
Пʼять фільмів про Україну, які висунули на премію "Оскар" інші країни

Пʼять фільмів про Україну, які висунули на премію "Оскар" інші країни

7 лютого в український прокат вийшла копродукційна стрічка, яка створювалась разом з Україною, та була висунута на "Оскар" від іншої країни. Це фільм Петера Керекеша "Цензорка", що розповідає про життя світу, населеного лише жінками. Мелодрама переносить глядача в одеську жіночу колонію, де можуть перебувати вагітні та жінки з дітьми до трьох років. Але настає день, коли кожній доведеться прощатися зі своїми сином або дочкою. Стежить за жінками, в тому числі за матірʼю Лесею, самотня цензорка, яка прагне любові у власному житті. 

З нагоди прокату Obozrevatel згадав пʼять фільмів, які були висунуті на премію "Оскар" від інших країн, але у виробництві яких брала участь Україна. 

"Цензорка" – Словаччина, 2021 рік

Три роки Чехія, Словаччина та Україна знімали в діючій одеській колонії жінок та їхні життя, вплітаючи акторку та її гру в буденність увʼязнених жінок. Вони разом проводили час, жили та часто розігрували сцени вперше вже у кадрі. Хоча саме за сценарій фільм отримав нагороду на Венеційському кінофестивалі в секції "Горизонти", де відбулася світова премʼєра. 

У фільмі зіграла акторка театру та кіно Марина Клімова, яка до того мала досвід роботи з ігровим сценарієм, що побудований на документальному матеріалі – Марина зіграла у фільмі "Погані дороги" Наталки Ворожбит. Для режисера стрічка стала дебютною, а з української сторони продюсером виступив Денис Іванов. 

Команда "Цензорки" побувала в 12 виправних колоніях по всій Україні перед тим, як зупинитись на Одесі. Як повідомляє сам режисер, задля створення кіно він провів інтервʼю зі 107 жінками. Саме тому в міжнародному прокаті стрічка виходить під назвою 107 Mothers.

"Фотофобія" – Словаччина, 2023 рік

Минулоріч на Венеційському кінофестивалі також не обійшлося від словацько-українського фільму. Ним стала режисерська робота сценариста "Цензорки" Івана Остраховського – документальний фільм про харківську підземку на початку повномасштабного вторгнення. 

Остроховський разом з режисером Павелом Пекарчиком поєднують ігрове та документальне, щоб показати життя харківʼян(-ок) в метро під час обстрілів очима двох дітей. Для родини Микити денне світло є синонімом смертельної небезпеки, і хлопчикові не дозволяють залишати приміщення станції, де він живе під постійним світлом неонових ліхтарів і свого смартфона. 

"Коли ми прибули в Україну з гуманітарною допомогою навесні 2022 року і жили поруч з біженцями в метро, ми зрозуміли, що увага світу буде прикута до лінії фронту. Саме тому ми вирішили знайти те, що найбільш наближено до "звичайного життя", і зберегти його", – описали фільм автори. 

"Ольга" – Швейцарія, 2021 рік

Спортивно-політична драма була створена у співпраці Франції, України та Швейцарії. Останні й висунули стрічку про українську 15-річну спортсменку, яка готується до змагань за кордоном поки в Києві розгортається Майдан, на премію "Оскар" в номінації "Найкращий міжнародний фільм". Дівчина стоїть перед дилемою: залишатися та отримувати нове громадянство, чи повертатися в Україну, де її мати-журналістка, ризикуючи життям, висвітлює події столиці та цілої країни. Як і  "Цензорка", фільм отримав нагороду за найкращий сценарій на своїй світовій премʼєрі. Але у випадку з "Ольгою", це був "Тиждень критики" у французьких Каннах. 

"Пофарбоване пташеня" – Чехія, 2019 рік

Події чорно-білої стрічки Вацлава Марула розгортаються навколо єврейської пари, яка, намагаючись захистити свою дитину від геноциду, відправляє сина до родичів в сільську місцевість десь у Східній Європі. Хлопчик, який стає головним героєм, змушений вирушити у подорож диким і ворожим світом, який керується тільки місцевими правилами, забобонами та віруваннями.

Цей сюжет – екранізація однойменного скандального бестселера польсько-американського письменника Єжи Косинського. Деякі епізоди фільму знімали в селі Сваловичі Любешівського району, що на Волині, а з української сторони до фільму долучилась компанія Directory Films. 

"Гірська жінка: на війні" – Ісландія, 2018 рік

Війна 50-річної Халли – протистояння алюмінієвому заводу, який загрожує екології. Вона ризикує всім своїм звичним життя, щоб захистити ісландські передгір'я. Але її радикалізм та мета зміняться, коли в житті несподівано зʼявляється дівчинка-сирота. Але перед тим, які втілити в життя омріяну роль матері, вона вирішує здійснити ще одну фінальну атаку, щоб завдати руйнівного удару алюмінієвій промисловості.

Фільм брав участь в конкурсній програмі "Тиждень критики" в Каннах та отримав нагороду Консорціуму письменників і композиторів (SACD).

Джерело матеріала
loader