Міжнародний валютний фонд заявив у вівторок, що перспективи світової економіки покращуються, пише CNN.
Водночас, він попереджає, що «напрочуд стійке» відновлення після пандемії, війни Росії в Україні та подальшої кризи вартості життя може бути поставлене під загрозу через атаки на контейнеровози в Червоному морі, які ризикують порушити ланцюжки поставок і спричинити сплеск цін на товари. У МВФ також додали, що інфляцію досі не подолали.
У своєму останньому огляді світової економіки МВФ заявив, що глобальне зростання прогнозується на рівні 3,1% у 2024 році та 3,2% у 2025 році, причому прогноз на 2024 рік на 0,2 пункти вищий, ніж передбачалося у жовтні 2023 року, завдяки більшій, ніж очікувалося, стійкості економіки США, кількох великих країн з ринками, що формуються, та країн, що розвиваються, а також фіскальній підтримці в Китаї. Індія, наприклад, за прогнозами цього та наступного року зросте на 6,5%, що значно випереджає інші великі економіки.
«Хмари починають розсіюватися. Глобальна економіка починає останній спад до м’якої посадки, інфляція стабільно знижується, а зростання затримується. Однак темпи зростання залишаються повільними, і попереду може бути турбулентність», – написав головний економіст МВФ П’єр-Олів’є Гурінша у блозі, що супроводжує звіт.
МВФ також покращив свій погляд на економіку Китаю на 2024 рік. Цього року він очікує зростання на 4,6%, що на 0,4 відсоткових пункти вище жовтневого прогнозу, частково завдяки кращим, ніж очікувалося, результатам у 2023 році, а також збільшенню державних витрат.
Останніми роками друга за величиною економіка світу зіткнулася з цілою низкою викликів, включаючи триваючу кризу в сфері нерухомості та високий рівень безробіття серед молоді. Торік економіка Китаю зросла на 5,2%, перевершивши прогнози уряду, але це все одно є одним із найгірших показників зростання в країні за останні три десятиліття.
Незважаючи на підвищення рейтингу МВФ, його прогнози глобального зростання на 2024 і 2025 роки нижчі за середньорічний показник у 3,8%, зафіксований протягом перших двох десятиліть цього століття. У Фонді вважають, що причиною цього, зокрема, є вплив високих процентних ставок.
Вищі офіційні витрати на запозичення підвищують вартість капіталу, що, як правило, пригнічує запозичення домогосподарств і підприємств, стримуючи загальні витрати в економіці.
Економісти та інвестори сподівалися на так звану «м’яку посадку» — тобто успішну спробу центральних банків охолодити інфляцію, не вводячи свої економіки в рецесію.
Очікується, що світова інфляція цього року становитиме в середньому 5,8% проти приблизно 6,8% у 2023 році, що пов’язане із зниженням цін на енергоносії та послабленням ринків праці.
Незважаючи на те, що інфляція вступає в «фінальний спад», нещодавні перебої в потоках світової торгівлі через Червоне море підвищили ризик стрибків цін на певні товари.
Підтримувані Іраном повстанці-хусити посилили напади на кораблі в Червоному морі — життєво важливому торговому шляху — у відповідь на війну Ізраїлю проти ХАМАС. У результаті кілька великих контейнерних судноплавних компаній відмовились від транспортування продукції та товарів водним шляхом, а деякі нафтові танкери були змушені йти довшими маршрутами. Довші та дорожчі поїздки викликали побоювання щодо нового зростання глобальної інфляції.
«Продовження атак у Червоному морі, через яке проходить 11% світової торгівлі, і триваюча війна в Україні ризикують створити нові несприятливі потрясіння для глобального відновлення, що призведе до різкого зростання витрат на продовольство, енергоносії та транспортування», — заявив МВФ у вівторок.
Глобальному зростанню також шкодитиме перетікання війни Ізраїлю та ХАМАС у більш широкий конфлікт на Близькому Сході. На регіон припадає близько 35% і 14% світового експорту нафти і газу відповідно.
Однак на даний момент зростання вартості доставки після ескалації атак у Червоному морі не має великого макроекономічного впливу, сказав Гурінш журналістам у вівторок.
«На даний момент вплив, який ми бачимо на інфляцію в, скажімо, європейських економіках, досить скромний. Навіть попри значне збільшення витрат на доставку, це насправді не призвело до значного загального зростання інфляції», - сказав він.
МВФ також попередив, що базова інфляція все ще може виявитися проблематичною, особливо якщо вартість послуг продовжуватиме зростати та збережеться тиск на підвищення зарплат. Уряди-боржники можуть бути змушені скоротити витрати або підвищити податки, якщо фінансові ринки стануть менш переконаними в тому, що скорочення процентних ставок є неминучим.