Трамп дедалі ближче до президентства. Чи це дійсно погано для України, обмірковують політологи
Трамп дедалі ближче до президентства. Чи це дійсно погано для України, обмірковують політологи

Трамп дедалі ближче до президентства. Чи це дійсно погано для України, обмірковують політологи

Дональд Трамп стає дедалі ближчим до того, щоб стати єдиним кандидатом у президенти від Республіканської партії. 

Попередні результати голосувань республіканських праймеріз у Нью-Гемпширі показали, що Трамп набрав 54,4% голосів республіканських виборців, тоді як його вже єдина суперниця Ніккі Гейлі - 43,9%.

До цього Трамп переміг на праймеріз в Айові, після чого його найближчий внутрішньопартійний конкурент – губернатор Флориди Рон Десантіс знявся з передвиборних перегонів та закликав своїх прихильників голосувати за Трампа. "Я припиняю свою кампанію. Для мене очевидно, що більшість республіканських виборців на праймеріз хочуть дати Дональду Трампу ще один шанс", - сказав він.

Чому важливі саме Айова та Нью-Гемпшир? У минулому саме ті кандидати, які перемогли в цих штатах, завжди отримували номінацію на кандидати в президенти від Республіканців. Тож велика ймовірність, що ми знову побачимо Трампа на чолі США. Наскільки це критично для України?

Тарас Загородній, експерт-міжнародник:

- Не такий страшний Трамп, як його "малюють". Досить згадати історію його відносин з Україною. Демократ Обама не дав нам нічого, а Трамп – дав "Джавеліни". Він зняв усі заборони на постачання нам зброї. І тоді ж у Росії почалася істерика. І коли Росія розпочала першу концентрацію своїх військ на нашому кордоні, саме Трамп послав ближче до нас бомбардувальники В-52, щоб налякати Москву. Той самий Трамп заблокував російські "Північні потоки" по газу. Він сказав Меркель: «Дешевий газ ви одержуєте від росіян, а захист – хочете від американців. Щось тут не сходиться». Він сказав Європі, щоб вона сама платила за свою безпеку. І таки змусив Європу більше грошей давати на захист у рамках НАТО. Узагалі різниці в політиці Байдена та Трампа щодо Росії – немає. Тут 50 на 50. Є ризики, що він нам скоротить допомогу, але є ймовірність, що він її посилить. Це буде, коли ми самі покажемо результат на полі бою та у своїй військовій економіці.

Володимир Фесенко, політолог:

– Не треба зайвий раз демонізувати Трампа. Хоча побоювання щодо його приходу до влади у США є у світі. У нас також є тривога в експертному середовищі, але представники української влади показують, що вони готові домовлятися з Трампом. Наш президент Володимир Зеленський не зовсім погоджується з тим, що говорить Трамп, але він готовий зустрічатися з ним. Тобто не потрібно сприймати перемогу Трампа як апокаліпсис. Колишній прем'єр Британії Борис Джонсон так і каже, що не треба боятися перемоги Трампа. Принаймні американські експерти з України Курт Волкер, Джон Хербст (колишній посол США в Україні) у Давосі так і прогнозують найближчі перспективи. Україні треба з ним працювати. Дуже багато залежатиме від того, хто опиниться на ключових постах в адміністрації Трампа і хто визначатиме зовнішню політику США – держсекретар, міністр оборони, радник з питань нацбезпеки, голова ЦРУ.

Ілля Куса, експерт Українського інституту майбутнього:

- Все залежатиме від того, яка у Трампа буде команда. Найімовірніше, він почне створювати умови для переговорного процесу між Україною та Росією. Але йому потрібна сильна переговорна позиція. Тому він, швидше за все, підтримуватиме Україну, але й схилятиме сторони до переговорів і до заморожування конфлікту. Якщо до дати виборів президента США в листопаді нічого не зміниться, то Трамп у разі своєї перемоги тиснутиме на нас, змушуючи припинити війну. Нам треба буде працювати з ним через симпатиків-республіканців, їхніх лобістів. Головне – треба мати чіткий план війни на довгострокову перспективу. А загалом Трамп – договороспроможний. Хоча нам доведеться змиритися з тим, що ми найближчим часом не зможемо повернутися до кордонів 1991 року.

Борис Тизангаузен, політолог:

- Навряд чи Трамп «обріже» допомогу Україні у разі свого приходу до влади. Більше того, є ймовірність, що, коли Трамп стане президентом, він буде здатний на більш різкі рухи щодо Росії. Так, він вигадав собі, що може війну в Україні завершити за добу, але Путін його все одно «кине». Як собі думає Трамп: посаджу поруч Путіна та Зеленського. Скажу одному (Зеленському) – давай укладай мир. А Путіну – якщо не підеш на поступки, то я дам Україні стільки зброї, що ти й не уявляєш. А Путін завжди всіх «кидає». Трамп може запропонувати, що «виносимо за дужки» Крим та Донбас. Але все інше ти маєш віддати Україні та піти звідти. Не треба даремно демонізувати Трампа. Він може наробити інших справ – зібрався виходити з НАТО. Отже, хаос, який уособлює Трамп, може рвонути в будь-якому напрямку. Головне, щоб він не підірвав Америку зсередини.

Теги за темою
США Дональд Трамп Вибори Президента
Джерело матеріала
loader