У Всесвітній організації охорони здоров’я закликали уряди всіх країни підвищити податки на алкоголь та солодкі напої.
Згідно з даними ВООЗ, у більшості країн світу встановлено низькі податки на алкоголь та солодкі газовані напої.
Шкода від напоїв
У ВООЗ наголошують, що кожного року від вживання алкоголю помирає 2,6 млн людей, а через нездорове харчування – 8 млн.
Наразі оподатковують солодкі напої 108 країн, але акцизний податок на них становить лише 6,6% ціни газованої води у всьому світі.
Середня частка акцизу пива у світі складає 17,2%.
– Дослідження показує, що податки, які підвищують ціни на алкоголь на 50%, допомогли б запобігти понад 21 мільйону смертей протягом 50 років і створити майже 17 трильйонів доларів США додаткових доходів, – зазначають у ВООЗ.
У Литві в 2017 році підвищили податок на алкоголь. Результат: зменшались смертність на більш ніж 5%, та зросли податки на майже €100 млн.
Директор із сприянню здоров’я ВООЗ зазначає, що оподаткування нездорових продуктів робить населення здоровішим.
Оподаткування солодких напоїв
ВООЗ разом з Bloomberg Philanthropies провели опитування, та виявили, що більшість світового населення підтримують підвищення податків на шкідливі продукти.
Податок на солодкі напої уже впроваджений у понад 65 країнах світу, зокрема в Латвії (з 2002 року) та Польщі (з квітня 2021 року).
Народні депутати України розглядають законопроекти щодо введення податку на газовані солодкі напої у розмірі €0,1 на 1 л мінеральної та газованої води з додаванням цукру.
Половину зібраних коштів планують спрямована на профілактику та лікування хвороб, пов’язаних із споживанням солодких напоїв, а іншу – на харчування в школах.