У США приземлилася капсула з ґрунтом астероїда Бенну. Про це повідомило Національне управління з аеронавтики та дослідження космічного простору ( NASA ).
Приземлення капсули в штаті Юта NASA транслювало на своєму YouTube-каналі. Капсулу скинув американський космічний апарат OSIRIS-Rex, який пролітав поблизу Землі.
Капсула з 250 грамами ґрунту приземлилася за 122 кілометри від міста Солт-Лейк-Сіті. Зонд скинув капсулу з висоти приблизно 102 тисячі кілометрів, в атмосферу вона зайшла з парашутної системи.
Команда в захисних рукавичках і масках подбала, щоб капсула стала досить прохолодною, щоб до неї можна було доторкнутися. Під час входу в атмосферу вона досягла температури до 2760 градусів за Цельсієм.
Капсулу відправили гелікоптером до Космічного центру NASA імені Джонсона в Х'юстоні (штат Техас). Щоб зберегти наукові дані та легше відрізнити молекули із Землі від молекул із космосу, необхідно захищати зразок від забруднення навколишнього середовища.
NASA планує представити деталі про зразки ґрунту астероїда 11 жовтня. Апарат OSIRIS-REx продовжить свій шлях до астероїда Апофіс для його вивчення.
Це перша місія NASA щодо повернення на Землю зразків ґрунту астероїда. Місія зі збирання фрагментів астероїда Бенну, ширина якого становить 500 метрів, розпочалася у 2016 році. Тоді дослідники NASA запустили до небесного тіла зонд Osiris-Rex. Щоб дістатися астероїда, апарату знадобилося два роки. Ще два роки пішло на картографування, і вчені змогли впевнено визначити місце, з якого можна було взяти зразок.
Дослідники вважають, що зможуть вивчити матеріал, який існував до появи Землі, або навіть до появи нашої Сонячної системи. Вчені вважає, що ключові компоненти доставлені на Землю астероїдами, які врізалися в нашу планету. Астероїд Бенну є «грудою щебеню», що розлетівся після формування планет. За даними розрахунків траєкторії руху, астероїд Бенну, виявлений у вересні 1999 року, має шанси зіткнутися із Землею в період із 2169 по 2199 рік. Маса Бенну досягає 140 мільйонів тонн, падіння такого тіла на Землю призвело б до катастрофічних наслідків.
У грудні 2022 року зразки астероїда Рюгу були доставлені на Землю в рамках японської місії Хаябус-2.
Після journey of nearly 3.9 billion miles, #OSIRISREx астероїд сample return capsule is back on Earth. Teams perform the initial safety assessment—перших людей, які працюють у цьому hardware since it was on the other side of the solar system. pic.twitter.com/KVDWiovago
- NASA (@NASA) September 24, 2023
Precious cargo 🚁
- NASA (@NASA) September 24, 2023
The #OSIRISREx asteroid сample hitches a ride on a helicopter. Next stop є clean room here в Utah. Це буде можливим зробити його спосіб до @NASA_Johnson for scientific analysis. pic.twitter.com/pP6ZHVtTXg
Ваш package has been delivered.
- NASA (@NASA) September 24, 2023
В #OSIRISREx сample return capsule містить скелю і пишнота з'єднується в просторі від астероїду Bennu є в temporary clean room в Utah. The 4.5-billion-year-old sample буде писати голову до @NASA_Johnson for curation and analysis. pic.twitter.com/Ke0PcDAKt0