В Україні хочуть дерусифікувати шрифти
В Україні хочуть дерусифікувати шрифти

В Україні хочуть дерусифікувати шрифти

В Україні хочуть на державному рівні створити банк шрифтів, які б відображали нашу історію, культуру, мову та самоідентичність. Тож у Міністерстві культури та інформаційної політики пропонують відмовитися від використання російського шрифту "Іжиця" у внутрішніх документах. Замість нього пропонують дизайнерський шрифт "Воля", який сьогодні застосовують для оформлення почесних грамот, подяк, посвідчень до нагород тощо. Про це розповіла пресслужба Мінкульту.

- Україна повинна припинити використання шрифтів російського походження, замінивши їх на українські. Ми маємо символи своєї суверенності та незалежності, які ідентифікують нашу державу, її історію, культуру, мову та графічне вираження цієї мови, - наголосив під час засідання Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики т.в.о. Міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв.

Верховна Рада планує відмовитись від використання у своїх внутрішніх документах російського шрифту "Іжиця" та похідних від нього. На його зміну в проєкті постанови ВР запропоновано впровадити дизайнерський шрифт "Воля". Його розробила українська шрифтова дизайнерка Марчела Можина на базі літерацій головного художника УПА Ніла Хасевича.

Шрифт "Іжиця" почали широко застосовувати на початку 1990-х через відсутність альтернатив. Сьогодні його можна побачити на зупинках, табличках будівель (наприклад, Офісу Президента), на знаках при в’їзді в Україну тощо. Плюс цим шрифтом написана назва Києво-Могилянської академії. А "Волю" використовують у відзнаках Головнокомандувача Збройних сил України.

- В Україні давно діє заборона на використання російської мови у документації, тож варто позбутися і російської системи гліфів, тобто шрифтів. МКІП запланував проведення відбору та формування банку унікальних українських шрифтів, - зазначив Ростислав Карандєєв.

За його словами, український шрифт має бути впізнаваним, нести історичне підґрунтя, графічно вирізнятися серед інших кириличних шрифтів та привертати увагу. Він має відповідати параметрам інклюзії та бути легким для сприйняття усіма категоріями громадян. Також слід врахувати можливість технічної інтеграції шрифта у цифрове середовище.

Раніше група українських парламентарів запропонувала Верховній Раді припинити використання російських шрифтів під час оформлення офіційних документів. Відповідний проєкт постанови №9606 зареєстровано 11 серпня.

Теги за темою
Верховна Рада
Джерело матеріала
loader