Глава ЄЦБ попередила про довгострокові інфляційні ризики після глобальних економічних потрясінь
Глава ЄЦБ попередила про довгострокові інфляційні ризики після глобальних економічних потрясінь

Глава ЄЦБ попередила про довгострокові інфляційні ризики після глобальних економічних потрясінь

Глава ЄЦБ попередила про довгострокові інфляційні ризики після глобальних економічних потрясінь

На її думку, центральні банки повинні бути "надзвичайно уважними”.

Голова Європейського центрального банку Крістін Лагард попередила, що нещодавні потрясіння у світовій економіці загрожують призвести до довготривалих змін, утримуючи інфляційний тиск вищим, ніж зазвичай, та ускладнюючи роль монетарної політики. Про це повідомляє FT.

Виступаючи у п'ятницю, 25 серпня, на щорічній конференції ФРС США Крістін Лагард заявила, що центральні банки повинні бути "надзвичайно уважними, щоб більша волатильність відносних цін не переросла в середньострокову інфляцію через заробітну плату, яка постійно "ганяється" за цінами".

"Якщо глобальна пропозиція стане менш еластичною, в тому числі на ринку праці, а глобальна конкуренція знизиться, ми повинні очікувати, що ціни візьмуть на себе більшу роль в адаптації”, - сказала Лагард. 

Її коментарі з'явилися після попередніх заяв голови центрального банку США Джея Пауелла, який попередив, що ФРС ще не подолала інфляцію і, можливо, доведеться проводити більше підвищень ставок, хоча й "обережно".

Центральні банки, особливо в країнах із розвиненою економікою, перебувають на переломному етапі своєї боротьби з інфляцією. Зростання споживчих цін сповільнилося порівняно з нещодавнім піком після пандемії, але все ще залишається значно вищим за давно встановлений 2-відсотковий рівень, на який багато хто орієнтується.

У поєднанні із занепокоєнням щодо неминучого економічного сповільнення та жорсткіших фінансових умов, думки щодо того, як відкалібрувати монетарну політику, щоб забезпечити зниження інфляції, не спричиняючи зайвого болю для бізнесу та споживачів, стали більш розрізненими.

ЄЦБ “залишив двері відчиненими” для паузи в посиленні політики на своєму наступному засіданні 14 вересня після того, як дев'ять разів поспіль підвищив базову ставку з мінус 0,5% до 3,75%.

Нещодавні опитування ділової активності вказують на те, що єврозона рухається до нового спаду — це спонукає інвесторів орієнтуватися на те, що ЄЦБ знову підвищить ставку наступного місяця. Але багато в чому це залежить від інфляції і від того, чи продовжить вона падати, особливо після виключення нестабільних цін на енергоносії та продукти харчування.

Лагард, однак, не дала жодних вказівок на те, в який бік вона схиляється, лише повторивши необхідність встановлення ставок на "достатньо обмежувальних рівнях на стільки часу, скільки буде потрібно", щоб вчасно повернути інфляцію до цільового показника.

Німецька економіка скорочувалася або перебувала у стагнації протягом трьох кварталів поспіль через спад у великому виробничому секторі, а перебої у світовій торгівлі вдарили по традиційно сильному експортному сектору. Ця слабкість найбільшої економіки Європи викликала сумніви щодо здатності ЄЦБ продовжувати підвищувати ставку.

Але Лагард заявила, що німецька економіка "не зламана", і що "вони її відновлюють", посилаючись на те, як країна розширює використання зрідженого природного газу, щоб замінити російське паливо, всього за шість місяців.

За її словами, тим, хто встановлює ставки, потрібні ясність, гнучкість і смиренність, щоб впоратися з невизначеністю, спричиненою численними потрясіннями для світової економіки, включаючи пандемію коронавірусу і повномасштабне вторгнення Росії в Україну.

Інфляція в єврозоні знизилася вдвічі з торішнього піку в 10,6%, і економісти, опитані Reuters, прогнозують, що вона сповільниться з 5,3% в липні до 5% в серпні, коли наступного тижня будуть опубліковані нові дані про ціни.

Однак відновлення європейського туризму цього літа може призвести до того, що інфляція у сфері послуг залишатиметься високою. Це ускладнить ситуацію для ЄЦБ, який заявив, що базова інфляція, великою рушійною силою якої є сфера послуг, повинна стійко знижуватися, перш ніж він припинить підвищувати ставки.

Відповідаючи на запитання про повільніший прогрес у Європі порівняно з США у зниженні інфляції, Лагард зазначила, що ЄЦБ почав підвищувати ставки минулого року пізніше, ніж ФРС. Вона також заявила, що залежність Європи від російської нафти та територіальна близькість до України на тлі вторгнення РФ створили унікальні виклики для центрального банку щодо приборкання цінового тиску.

Лагард "досить впевнена", що до кінця року показники інфляції "будуть значно відрізнятися від того, що є на цей момент".

Віктор Конєв у тексті «Хвилинка економічного оптимізму» аналізує свіжі інфляційні дані Держстату, порівнюючи їх із останніми очікуваннями підприємців. На перший погляд, усе справді непогано, але ризики скочування в кризу все ще високі.

 

Джерело матеріала
Згадувані персони
loader