Доходи Росії від продажу нафти й газу у першому півріччі впали майже вдвічі
Доходи російського бюджету від продажу нафти і газу впали у першому півріччі на 47% або до 3,38 трильйона рублів (37,4 мільярда доларів) у порівнянні з аналогічним періодом 2022 року, оскільки податкові відрахування скоротилися через зниження цін і обсягів продажів. Про це свідчать дані російського міністерства фінансів, опубліковані 5 липня
Доходи від продажу нафти і газу мають вирішальне значення для сировинної економіки Росії і для фінансування того, що вона називає «спеціальною військовою операцією» в Україні, зазначає Reuters.
У червні доходи від продажу нафти і газу знизилися на 26,4% в річному обчисленні, до 528,6 мільярдів рублів – менш різко, ніж 36% падіння в травні. Дефіцит російського бюджету за перші п'ять місяців цього року сягнув 42 мільярдів доларів, що вже на 17% перевищує план на весь 2023 рік.
Доходи «нафтогазового» бюджету в червні знизилися на 7,4% порівняно з травнем, в основному через зниження надходжень від податку на видобуток корисних копалин на нафту і газ та експортного мита на природний газ. Надходження від них до бюджету впали до 631,6 мільярда рублів у червні з 703,6 мільярда рублів у травні, тоді як експортне мито скоротилося до 57,7 мільярда рублів з 66,1 мільярда рублів у травні.
Енергетичні доходи Росії скоротилися через обмеження західних цін на російську нафту і закриття газопроводу «Північний потік» до Європи, який було підірвано у вересні 2022 року. Слідчі ще не встановили, хто несе за це відповідальність.
Міністерство фінансів РФ прогнозує, що доходи від продажу нафти і газу цього року знизяться на 23% до 8,94 трильйона рублів, а дефіцит бюджету становитиме майже 3 трильйони рублів, або 2% від ВВП.
Нагадаємо, що міністр фінансів РФ Антон Сілуанов ще у травні визнав наявність проблем із доходами від продажу нафти та газу – під час публічної відеоконференції з президентом Владіміром Путіним.