Українські біженці з 2022 року суттєво збільшили ринок праці Євросоюзу, адже, за даними ООН, від війни в Європі ховаються понад 8 млн громадян України.
Як повідомляє visitukraine.today, ринок праці за рік зріс на 0,5-0,6% загалом по ЄС, а у Польщі, Естонії, Чехії - зростання склало 2%.
Польща
На початку 2023 року у Польщі проживало 2,3 мільйона українців, 65% з них були працевлаштовані, а 24% знаходилися у пошуку.
Найбільше вакансій пропонують там, де потрібна фізична праця - робота на складах, у виробництві, на будівництві або в готельно-ресторанному секторі.
При цьому у Польщі фіксується дефіцит висококваліфікованих робітників, у тому числі вчителів та медиків. Для того, щоб отримати таку роботу, необхідно підтвердити український диплом і знати польську мову на рівні B1-B2.
Середня заробітна плата у Польщі – 3-4 тисячі злотих на місяць.
Німеччина
Право на працевлаштування тут мають біженці з України, які набули статусу тимчасового захисту.
Фахівці, які претендують на висококваліфіковані посади, мають підтвердити свій рівень знань та досвіду.
Одна з найоплачуваніших робіт у Німеччині, на яку можуть влаштуватися українці, входить до сектору охорони здоров'я. Дефіцит фахівців спостерігається у психіатричних, реабілітаційних центрах та оздоровчих пансіонатах.
Можна знайти роботу в гастрономії, логістичних складах, на підприємствах харчової, переробної промисловості та в автомобільній галузі.
Середня заробітна плата в Німеччині (на місяць):
- медичні працівники (лікарі, медсестри) – 2000-5000 євро;
- інженери: 2000–5000 євро;
- автомеханік: 2000-3500 євро;
- Продавці: 1800-2500 євро.
Чехія
У Чехії для українців пропонують вакансію працівника з виробництва запчастин, адже в країні працює багато виробництв: від збирання вентиляторів та кондиціонерів до автомобілів.
Рівень заробітної плати у Чехії залежить від регіону та сфери діяльності. Середня винагорода коливається в межах 18-35 тис. крон на місяць:
- водії вантажівок – 24-35 тис. крон на місяць;
- кухарі – 19-28 тис. крон на місяць;
- інженери-проектувальники – 47-95 тис. крон на місяць;
- монтажники систем опалення та кондиціювання – 28-47 тис. крон на місяць.
Естонія
В Естонії для українських біженців є 7 тис. вакансій, які пропонує Фонд страхування на випадок безробіття.
Найбільш поширена професія серед біженців – прибиральник, а для тих, хто має посвідку на проживання, найпопулярнішою є зварювальник.
Середня зарплата в Естонії коливається близько 1600 євро на місяць.
Італія
Більшість українців в Італії працюють на заводах, магазинах, готелях, компаніях із обслуговування, а також у сфері сільського господарства. Популярна вакансія пакувальника на заводах із виготовлення тютюнової продукції, шоколаду, морепродуктів, одягу, косметики тощо. Також відкрито багато вакансій на будівництві та сфері сільського господарства.
Середня заробітна плата в країні:
- працівники на фермах, офіціанти та прибиральники – 800-1200 євро на місяць;
- фотографи – 1000-2000 євро;
- таксисти – 1000-1500 євро.
Іспанія
В Іспанії дефіцит працівників сфери туризму та готельно-ресторанного бізнесу, лікарів, будівельників, сільськогосподарських фахівців. Жінки працюють доглядальницями, нянями, перукарями, куховарками, офіціантками, посудомийками та прибиральницями.
Рівень заробітної плати в країні:
- працівники туристичної галузі (готельний персонал, аніматори) – 900-1500 євро;
- ресторанний персонал (офіціанти, кухарі) – 900-1500 євро;
- садівники – 1000-1500 євро.
Нагадаємо, раніше есперту порадили українцям, як правильно просити про підвищення зарплати.