![Соцвиплати та фішинг: у НБУ розповіли про "улюблені" схеми шахраїв з картами українців](https://thumbor.my.ua/YOUiLRx4YIlSIjMmEkDnds5Hf_Y=/800x400/smart/filters:format(webp)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F33%2Ff1daefda1e7b8d6873f9cd294fbbb6c0.jpg)
Соцвиплати та фішинг: у НБУ розповіли про "улюблені" схеми шахраїв з картами українців
Використовуючи соціальну інженерію, шахраї продовжують виманювати гроші українців. 2022 року понад половину суми збитків українцям завдали саме такі зловмисники (53%).
Як написав у колонці для Delo.ua заступник голови НБУ Олексій Шабан, люди стають жертвами шахраїв через те, що розголошують шахраям дані своєї картки, одноразові паролі для підтвердження операцій, дані для входу в інтернет-банкінг.
"Їх можна було уникнути, пам'ятаючи та дотримуючись правил безпечного використання платіжних карток та інтернет-банкінгу. Хоча банки постійно посилюють заходи безпеки, щоб уберегти кошти клієнтів, шахраї також постійно розмірковують, як по-новому обдурити клієнта та виманити реквізити картки", – зазначив. він.
Шабан зазначив, що незважаючи на те, що шахраї й надалі використовують ті ж технології, що й до війни, сценарії у них змінилися. Найчастіше з нових сценаріїв використовується "казка" про соціальну допомогу, яку нібито надають міжнародні організації чи держава. Саме ним фіксується найбільша активність зловмисників.
![Телефонные мошенники, ПриватБанк](https://thumbor.my.ua/COa5a-pBclmkmb8CP_skVHGyRoU=/600x/smart/filters:format(webp)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F33%2F98822f2086eb340ac5efeab59ddfb14c.jpg)
Крім того, шахраї продовжують активно використовувати фішингові сайти. Щодня за посиланнями, що ведуть на сайти, які зчитують особисті дані, переходять від 10 до 15 тис. українців, які є потенційними жертвами аферистів.
Найчастіше такі сайти стилізують під урядові портали, Дію, є Допомогу, під сайти українських банків, міжнародних організацій та відомих платіжних сервісів.
"Людина, не усвідомлюючи, що це фейковий сайт, залишає на ньому інформацію, яку не слід розголошувати (наприклад, CVV-код, пін-код, логін та пароль для входу в інтернет-банкінг тощо). Після цього зловмисники просто крадуть його гроші з рахунків, або психологічно тиснуть на людину, вимагаючи її здійснити платіж на користь шахраїв тощо”, - наголосив Шабан.
Заступник голови НБУ повідомив, що у 2022 році регулятор знайшов понад 4500 таких сайтів-пасток. Крім того, з початку 2023 року таких сайтів вже виявлено понад 11 000. Щодня шахраї відкривають близько 100 небезпечних для довірливих українців ресурсів.
"Операторами цих шахрайств здебільшого є угруповання з Росії. Приблизно дві третини з виявлених нами фішингових сайтів (68%) походять з РФ. Тобто, крім військової агресії, проти нас триває гібридна війна у віртуальному просторі із залученням кібергруп. зрозуміло навіть із текстів таких шахрайських повідомлень, часто некоректно перекладених, у яких зустрічається багато русизмів, неправильно вжитих слів", - додав Шабан.
Нагадаємо, раніше клієнт ПриватБанку повідомив про нову схему шахраїв.
![loader](/files/images/preloader.gif)
![loader](/files/images/preloader.gif)