Росія ввозить дрони та мікросхеми для ракет через Казахстан, - розслідування
Росія ввозить дрони та мікросхеми для ракет через Казахстан, - розслідування

Росія ввозить дрони та мікросхеми для ракет через Казахстан, - розслідування

Незважаючи на західні санкції, Росія купує та ввозить безпілотники та електроніку для своїх збройних сил через Казахстан.

Про це йдеться у розслідуваннях "Важливих історій", Центру дослідження корупції та організованої злочинності (OCCRP) та журналу Der Spiegel.

Розслідувачі зазначають, що обсяги імпорту дронів та мікроелектроніки до Казахстану значно зросли після вторгнення Росії до України. Також зросли масштаби імпорту цих товарів із Казахстану до Росії.

Зростання імпорту безпілотників

Казаські компанії, які зареєстрували росіяни після 24 лютого 2022 року, виступають посередниками.

Наприклад, компанія "Аспан Арба", яка імпортувала дрони та постачала їх російській компанії "Небесна механіка". Далі БПЛА продавалися організаціям, пов'язаним із військовими. Власники компаній - одні й ті самі особи.

Другий приклад – компанія Da Group 22. Вона імпортувала до Росії електроніку, яку отримала з Німеччини. 2022 року з Казахстану до Росії ввезли дрони на 1,23 мільйона доларів.

Розслідування наголошує, що Росія та Казахстан входять до Євразійського економічного союзу, і між ними немає митних кордонів.

Россия и Казахстан. Флаги
Россия и Казахстан. Флаги

2021 року дрони в даних Бюро нацстатистики країни не фігурували, адже їх ввозили замало, а 2022 року кількість імпортованих БПЛА різко зросла – сума контрактів на імпорт становила близько 5 млн доларів.

Більшість безпілотників ввозяться з Китаю. При цьому, незважаючи на заборону продажів дронів DJI до Росії, китайські апарати продовжують продаватися до РФ. Офіційний постачальник дронів DJI - компанія "Небесна механіка".

Рекомендуємо: " Гра Китаю та роль України у новому світовому порядку. Екс-глава МЗС Павло Клімкін"

Журналісти отримали дані про транзакції "Небесної механіки". Серед них платежі, які свідчать про те, що компанія також продає дрони DJI російським групам, які зареєстровані як НКО, які підтримують вторгнення в Україну.

Наприклад, фонд "Народний фронт. Все для перемоги", який збирає кошти на оснащення підрозділів російської армії.

Також повідомляється, що основним покупцем "Небесної механіки" у 2022 році стала компанія DJI Ars Moskva. Під брендом Digbox ця компанія продає дрони та інші товари на онлайн-майданчику Ozon, де російські військові закуповують спорядження.

За даними урналістів, 2022 року в Росію ввезли понад 500 дронів від казахстанської компанії "Аспан Арба", власником якої є Ілля Гольберг. Вона також є співвласником і "Небесної механіки".

У той же час "Аспан Арба" казахстанська компанія, тому ніщо не заважає їй імпортувати іноземні безпілотники. У травні 2022 року компанія отримала ліцензії на імпорт понад 18 тисяч дронів DJI на суму 45 мільйонів доларів від DJI Europe BV, голландської "дочки" китайського виробника дронів.

Зростання імпорту мікросхем у Казахстані

2021 року в Казахстан імпортували мікросхеми, які використовуються і для виробництва ракет і роботів-саперів на 35 мільйонів доларів, але 2022 року імпорт зріс до 75 мільйонів доларів.

При цьому обсяг експорту мікросхем до Росії зріс у понад 70 разів: з 245 тисяч до 18 мільйонів доларів. Російська фірма "Стек" у 2022 та 2023 роках імпортувала з Казахстану мікросхеми, діоди та транзистори на суму 4,2 мільйона доларів. Виробники компонентів у документах не вказані, але вказані країни походження товару: Гонконг, Німеччина, Нідерланди та Сінгапур.

Микросхепа. Чип. Технологии
Микросхепа. Чип. Технологии
Фото: Depositphotos.com

Серед клієнтів компанії на сайті вказано Особливе конструкторське бюро МЕІ – розробник радіотехнічних систем, що входить до складу держкорпорації РФ "Роскосмос", а також Московський прожекторний завод, виробник систем електропостачання для російських стратегічних ракетних комплексів та ППО.

У 2022 році "Стек" переважно продавала товари компанії "Сет-1", сайт якої в архівній версії підтверджує, що основне виробництво - спеціальна техніка для силових структур, зокрема робототехнічні комплекси "Сфера" та "Скорпіон", які використовуються російськими військовими для операцій з розмінування на окупованих територіях України. 2022 року "Сет-1" постачала техніку Службі зовнішньої розвідки РФ, ФСБ, а також на територію терористичної "ДНР".

Зокрема, у січні 2023 року російська компанія отримала 2598 мікрочіпів від казахської фірми Da Group 22. У тому ж місяці Da Group 22 отримала таку саму партію мікрочіпів від німецької компанії Elix-St. Da Group 22 та Elix-St належать одній російській родині.

Співвласники компанії в Німеччині - подружжя Євген та Олена Чернет. А казахстанською фірмою, яку зареєстрували у березні 2022 року, володіє Олександр Чернет. Як вважають розслідувачі, він є сином власників німецької компанії.

До російського вторгнення Elix-St нічого не експортувала до Казахстану, натомість активно співпрацювала з Росією. При цьому власники компаній не відреагували на запити журналістів про коментарі.

Теги за темою
Казахстан
Джерело матеріала
loader