"Телеграф" розповідає цікаві факти про Україну, її історію та особистостей, які ви могли не знати
Ім'я художника Якова Гніздовського маловідоме в Україні, проте дві його гравюри "Зимовий пейзаж" і "Соняшник" прикрашали кабінет президента США Джона Кеннеді в Білому домі, а його твори зберігаються у провідних музеях США, Європи та Японії.
Гніздовський народився 1915 року на Тернопільщині та навчався у Львівській духовній семінарії. Його талант помітив поціновувач мистецтва митрополит Андрій Шептицький і надав юному майстру стипендію. За ці кошти Гніздовський поїхав до Варшави й вступив до Академії мистецтв. З початком Другої світової війни Яків перевівся до Загреба (Хорватія) й продовжив навчання в місцевій академії. Там він вивчав живопис, а ще захопився ксилографією. У 1944 році художник опинився в таборі переміщених осіб поблизу Мюнхена, де працював художнім редактором українського літературно-художнього щомісячника "Арка".
У 1949 Гніздовський переїжджає до Сполучених Штатів, а за рік перебирається до Нью-Йорка. Того ж року українець взяв участь у графічній виставці, де презентував деворит (гравюра на дереві) "Кущ" й отримав другу премію. Яків захоплюється японською ксилографією, здебільшого зображує тварин та рослини, своїх моделей художник знаходив у ботанічних садах і зоопарках. Зазвичай Яків працював на деревині з вишні, яблуні чи буку. Ксилографії були надруковані на японському рисовому папері.
Здобувши світову славу Яків Гніздовський не забував про Галичину, про своє українське коріння. Чорно-червоні барви борщівських вишивок бачимо на його орнаментах. Робив митець і українські святочні поштівки на Різдво та Великдень.