Днями компанія SpaceX Ілона Маска запустила найбільші в історії людства ракету і корабель – Super Heavy та Starship. Їхній запуск виявився лише частково вдалим, бо за кілька хвилин після старту вибухнула ракета-носій.
За планом SpaceX, перша ступінь Super Heavy мала приземлитись одразу після старту, а Starship вийти в космос. Однак через 4 хвилини після старту корабель так і не зміг відділитись від ракети-носія, ситуація перестала бути контрольованою, що і призвело до вибуху.
Втім, навіть це незакінчене випробування компанія Ілона Маска вважає успішним. Випробувальний запуск довів, що конструкція з ракети-носія і корабля зможе відправитись у космічний політ.
В чому полягає успіх цього, на перший погляд, невдалого запуску та як ракети-носії найтяжчого класу відкриють нову сторінку в освоєнні космосу, KP.UA дізнавалась у ексрадника голови Державного космічного агентства України, незалежного експерта з питань космічної діяльності Андрія Колесника.
Успіх з гіркуватим присмаком
Незалежний експерт з питань космічної діяльності Андрій Колесник. Фото: особистий архів
- Головна мета першого запуску ракети-носія найтяжчого класу – не знищити стартовий майданчик. З цим компанія впоралась. Наступна ціль - вдало пройти критичну точку найбільших навантажень: це коли на ракету-носій одночасно діють аеродинамічні, вібраційні, акустичні, внутрішньо динамічні процеси у максимальному їхньому прояві. Зв’язка першого ступеня з космічним кораблем залишилась цілісною, не втратила основних елементів функціональних систем і майже впритул підійшла до наступного випробування - розділення ступенів, - каже Андрій Колесник.
Система автоматичного управління ракетою-носієм продемонструвала дива при боротьбі за збереження напрямку руху та повернення орієнтації ракети-носія до заданих параметрів - парирування фактично трьох «кульбітів».
- Хоча справа й не дійшла до закінчення штатної роботи першого ступеня ракети-носія, але відпрацювання більше двох з половиною хвилин під час першого тестового пуску надало колосальний обсяг потрібної інформації для подальшого вдосконалення цієї космічної транспортної системи. Безперечно, це успіх, хоча й з гіркуватим присмаком для володаря SpaceX, - зазначає Андрій Колесник.
Постає логічне питання: чи вийде у Ілона Маска створити ракети, які можливо буде використовувати у багаторазовому режимі?
- Прогнозувати успішність розробки технологій, які ще ніколи нікому не піддавались, та й ще у масштабі неймовірно глобальному та схожому на науково-фантастичний реліз – справа непід’ємна. Але поки що Ілону Маску вдавалось перестрибувати бар’єри неймовірного та приємно шокувати сучасників, - говорить експерт.
Успіх Маска буде рівнозначним науково-технічній революції
У разі успішного створення таких ракет перед людством відкриється нова сторінка в освоєнні космосу. Воно зробить величезний крок вперед у питанні колонізації і вивчення космічного простору.
- До цього людство в освоєнні космосу стримували, як мінімум, дві речі – ваго-габаритні обмеження та ціна питання. Поява в експлуатації для підкорення космосу нової космічної транспортної системи від Ілона Маска буде майже рівнозначною науково-технічній революції. Фактично запускатиметься в техніко-економічний обіг новий, четвертий за рахунком і зі своїми особливостями, домен навколишнього середовища – а саме космос, на додаток до існуючих на суші, в морі та у повітрі, - пояснює наш співрозмовник.
Що потрібно Ілону Маску для того, щоб все вийшло?
- Не обмежувати та не стримувати його на етапах доведення нової космічної транспортної системи до прийняття її в експлуатацію. На жаль, існуюча система регулювання в США не встигає за революційними процесами у ракетно-космічній техніці, хоча там й відбуваються намагання робити це як на законодавчому, так і на виконавчому рівнях, - каже Андрій Колесник. - Затримка майже на два роки з отриманням дозволів на випробування всієї системи SuperHeavy/StarShip суттєво вплинула на динаміку її створення та перевірку.
Можливо, щоб провести якісь додаткові проміжкові тестування, також потрібно було б очікувати відповідних дозволів роками. На думку експерта, саме через це деякі суттєві недоліки не були завчасно виявлені і спливли на поверхню лише під час цього першого тестового пуску.
З’являється потреба у розвитку космічної економіки
Успіхи Ілона Маска можуть сильно змінити підхід багатьох держав до питання освоєння космосу. Великі держави можуть почати значно більше виділяти ресурсів на освоєння космосу.
- Мова не тільки про обсяги фінансових ресурсів, хоча це одна із необхідних умов. Вдала форма державно-приватного партнерства, що застосована у сфері космічної діяльності США, також вплинула на неймовірний стрибок інноваційних космічних технологій. Ще до цього слід додати оптимальний проєктний підхід та відповідний фінансовий менеджмент, які разом базуються на сучасній системі планування, координації, імплементації, моніторингу та оцінці, яка орієнтована на досягнення найбільш ефективного результату, - говорить Андрій Колесник.
На думку експерта, всі ці складові, працюючи та доповнюючи одна одну, демонструють привабливість космічної економіки, що, у свою чергу, мають спонукати її розвиток «семимильними» кроками у кожній державі, яка обере такий підхід.
До речі
Конструкція, яку SpaceX вдалось підняти в повітря, вражає – висота ракети-носія разом з кораблем становить 120 метрів, а тяга майже вдвічі більша за найпотужнішу з ракет, що були на сьогодні побудовані людством. В компанії Маска вважають, що ракета Starship повністю переверне галузь ракетобудування і освоєння космосу.