Bloomberg: Посол Китаю зруйнував спроби Макрона зупинити війну в Україні з допомогою Пекіна
Bloomberg: Посол Китаю зруйнував спроби Макрона зупинити війну в Україні з допомогою Пекіна

Bloomberg: Посол Китаю зруйнував спроби Макрона зупинити війну в Україні з допомогою Пекіна

Bloomberg: Посол Китаю зруйнував спроби Макрона зупинити війну в Україні з допомогою Пекіна

У Вашингтоні і столицях ЄС роздратовані тим, що французький президент бере на себе делікатні дипломатичні зусилля, не обговорюючи їх з союзниками.

Дипломатичні зусилля президента Франції Еммануеля Макрона, націлені заручитися підтримкою Китаю для втручання у війну Росії проти України, зазнали чергового удару.

Посол Китаю у Франції Лу Шей заявив французькому телеканалу LCI, що колишні радянські республіки не мають суверенного статусу як незалежні держави. Ця його заява ігнорує міжнародно визнані кордони у Східній та Центральній Європі.

Коментарі Лу Шей викликали бурхливу реакцію, особливо в Естонії, Латвії і Литві, які оголосили про плани викликати китайських дипломатів у своїх столицях. За словами людей, знайомих з цим питанням, адміністрація Джо Байдена вже висловлювала роздратування зв’язками Макрона з Китаєм, - пише Bloomberg.

У понеділок посольство Китаю у Франції видалило стенограму інтерв’ю посла. Хоча перед тим вона була розміщена китайською і французькою мовами офіційній сторінці посольства в WeChat. Інтерв'ю не було опубліковане на офіційному сайті китайського дипломатичного представництва.

«П'ятнична заява Лу Шей підриває прагнення Макрона використати переговори між його зовнішньополітичним радником Еммануелем Бонне і головним китайським дипломатом Ван І для створення рамок, які можна було б використати як основу для майбутніх переговорів між Україною і Росією», - пише Bloomberg.

Війна Росії проти України перебуває у вирішальній стадії. Президент Володимир Зеленський намагається зберегти довіру своїх союзників, готуючись до очікуваного весняного контрнаступу, щоб спробувати повернути окуповану російськими військами територію. Сумніви щодо того, чи зможе Київ відвоювати землі, підживлюються наполегливим прагненням Макрона до переговорів, що ставить під загрозу єдиний фронт союзників. 

Спроба Макрона долучитися до таких делікатних дипломатичних зусиль без попередніх консультацій з усіма країнами ЄС була розкритикована союзниками як передчасна і така, що може поставити під загрозу єдність блоку. Підхід французького лідера до України також не був добре сприйнятий у Вашингтоні, за словами людей, знайомих з цим питанням.

У п'ятницю, коли Лу запитали, чи вважає він Крим, анексований Росією у 2014 році, частиною України, він відповів, що «країни колишнього Радянського Союзу» не мають ефективного статусу згідно з міжнародним правом. Ця заява суперечить визнанню Китаєм незалежності країн Балтії у 1991 році.

Міністерство закордонних справ Франції заявило, що з «тривогою» сприйняло коментарі посла і закликало Китай пояснити, чи відображають ці коментарі його офіційну позицію. Найвищий дипломат ЄС Жозеп Боррель назвав ці висловлювання «неприйнятними».

«Коментарі Лу, який відомий своїми неодноразовими жорсткими заявами на телебаченні, прозвучали як ще один холодний душ для Макрона, який сподівався залучити Пекін до співпраці з Україною. Хоча Китай позиціонує себе як нейтральний, його позиція сприяла розгортанню війни російського президента Владіміра Путіна проти України», - пише видання.

Деякі східні члени ЄС незадоволені баченням Макрона щодо майбутнього об’єднання, особливо коли він говорить про європейську стратегічну автономію і меншу залежність від США. Особливої критики він зазнав після державного візиту до Китаю на початку цього місяця, коли закликав Європу уникати втягування в конфлікт між Пекіном і Вашингтоном щодо Тайваню. 

Реакція США

Минулого тижня відбулася телефонна розмова між Макроном і президентом Джо Байденом, і, судячи з того, що обидва лідери говорили, тон був крижаним. Багато чого можна було прочитати між рядків. За словами французького чиновника, який говорив з Bloomberg на умовах анонімності, офіс Макрона опублікував у четвер заяву, щоб розвіяти думку про те, що французький президент розходиться з США в питанні Китаю і Тайваню. 

Раніше офіс Байдена опублікував коротшу заяву, в якій йшлося про те, що обидва президенти «підтвердили важливість підтримки миру і стабільності в Тайванській протоці». Але у французькій заяві не було жодної прямої згадки про Тайвань.

«Коли йдеться про війну в Україні, люди, поінформовані про настрої адміністрації Байдена, кажуть, що Білий дім був роздратований тим, що Макрон займається делікатним дипломатичним питанням, не консультуючись із союзниками», - пише видання.

Джерела Bloomberg також зазначили, що це не перший випадок, коли Макрон пропонує план миру, а потім змушений відступати. На їхню думку, очевидно, що китайці не бажають використовувати свій вплив на Путіна, тому навряд чи Макрон зможе зробити щось краще цього разу.

Сольна дипломатія

Макрон продемонстрував готовність до самостійних дипломатичних зусиль, багато з яких виявилися невдалими. Під час своєї нещодавньої поїздки до Китаю французький президент не зміг переконати Сі Цзіньпіна поговорити із Зеленським. Китайський і український лідери не розмовляли відтоді, як почалася війна більше року тому.

Макрон їздив до Москви в лютому 2022 року, щоб спробувати отримати від Москви запевнення, що Україна не зазнає нападу. У Парижі заявили, що отримали від Путіна обіцянку не ескалувати ситуацію. Кремль заперечив це. Через два тижні Росія вторглася в Україну.

Багато країн висловили скептицизм щодо того, що Китай може слугувати нейтральним посередником, враховуючи його «дружбу без обмежень» з Росією. Сі Цзіньпін і Путін неодноразово обіцяли зміцнювати зв'язки, в тому числі між своїми військовими.

Джерело матеріала
loader