Пам’яті митця, добровольця Івана Джурляка
Пам’яті митця, добровольця Івана Джурляка

Пам’яті митця, добровольця Івана Джурляка

Шлях йому завжди був цікавіший за мету

Іван Джурляк народився 18 лютого 1994 року. Про його шкільні роки тренер Орест Бусько згадує так: «Пам'ятаю, як Іван приїжджав до нас на тренування на бойовий гопак. Їздив спеціально до Львова – щоб займатись українським. Разом змагались, перемагали»…

Пам’яті митця, добровольця Івана Джурляка - Фото 1

«Я не знаю, як Іван сформувався таким патріотом, може, це така молодь Незалежності, – коментує Укрінформу Софія Каськун, мама друга. –  Їх троє товаришів ще школярами на День Незалежності ходили в Жовкві у вишиванках і з прапором, напевно одні. То вже пізніше цей одяг всі почали вдягати».

Розповідає, що Іван на свій випускний хотів піти у вишиванці, але для всіх обрали вбрання – у костюмах і краватках. Тож юнак принципово відмовився від свята. То був час зневіри, час Януковича. «Рік перед тим мій син закінчував школу і на перший, і на останній дзвоники, і на випускний я вишивала йому сорочки, він один був у вишиванці, – згадує пані Софія. –  Наступного року Іван спробував повторити, але не отримав зовсім ні від кого підтримки,  однак вчинив не як всі – не пішов на випускний».

Пам’яті митця, добровольця Івана Джурляка - Фото 2

Троє товаришів у Жовкві, серед яких й Іван, підлітками створили свій клуб історичної реконструкції «Триглав». Тренувалися, виготовляли та ремонтували обладунки, проводили майстер-класи з ковальства у день міста.

Пам’яті митця, добровольця Івана Джурляка - Фото 3

Друзі Івана розповідають чимало цікавих історій про спільні заняття і розваги. 

«Згадав 2010 рік, як їздили в Карпати, а саме в Гребенів. Дощ, намети мокрі і ми теж. Кава зварена в казанку, борщ на салі зварений, з гітарою цілу ніч біля вогнища. Сосиски спалені на вогні, але все одно смачні. Замучені і мокрі поверталися додому, але все одно щасливі», - пише Олег Кундира.

Максим Плевако згадує Геловін попереднього року:

«Геловін 2009 року. На цьому фото Іванові 15 чи 16. Мені 22. У Жовкві тоді ще ніхто на Геловін нічого не вигадував, окрім, мабуть нашої невеликої групки «неформалів». Світлина неякісна і геть несерйозна. Саме така, якими ми тоді й були. Іван був чудовим другом».

Пам’яті митця, добровольця Івана Джурляка - Фото 4

Мирослава Скіра впевнена: «Немає такого другого Івана. Він ніколи не думав тільки про себе. Він міг віддати свій спальник і ходити до ранку, бо іншого не мав; він єдиний з великого товариства міг встати о пів на п’яту ранку і відвести до автобуса».  

Для навчання у Львівській національній академії мистецтв хлопець обрав особливу кафедру – художнього металу. Його захоплювала творчість для сильних – він прагнув створювати довершеність, підкорюючи матеріал силою та високими температурами. Випускною магістерською роботою Івана стала об'ємно-просторова композиція «Горгона», яку створював під керівництвом члена Спілки майстрів ковальського мистецтва України, старшого викладача Аскольда Стернюка.

У 2018-му, через два роки після закінчення академії, Іван разом із другом організували компанію «V.S. Forge» зі створення художніх виробів з металу. Для цього власними силами облаштували у Жовкві занедбане приміщення. Поставили там спеціальне обладнання – і не могли нарадуватися сучасною майстернею-кузнею.

Щоправда, великих статків те заняття не приносило, тож Іван їздив на нелегкі заробітки до Польщі: працював вантажником у порту. Бригадирами у хлопця були турки, які не надто дотримувалися вимог законодавства про працю, ще й не заплатили всього заробленого.

«Іван був людиною діла, не дайте хліба з маслом – тільки дайте щось робити і не заважайте, – коментує Укрінформу його друг Володимир Скіра. – Такий сучасний самурай, лицар – хоча їм було б далеко до щирості та безкорисливості Івана Джурляка. Відданий справі, впевнений і впертий. Шлях йому цікавіший за мету, хоча цілі в нього завжди були, швидше – мрії. Зрештою, не надто любив ними ділитись. Ще він дуже любив пригоди, а вони в свою чергу любили його і щедро пригощали історіями для розповідей, які з його харизмою звучали наче західна фантастика з елементами блокбастера в дусі вісімдесятих».

Пам’яті митця, добровольця Івана Джурляка - Фото 5

«Іван під час навчання був талановитим студентом і митцем, добрим другом та чуйною людиною. Його хоробрість і героїзм заслуговують похвали і шани, адже він пішов на війну добровольцем та служив у 214-му батальйоні OPFOR», – зазначають у Львівській національній академії мистецтв. 

Пам’яті митця, добровольця Івана Джурляка - Фото 6

Окремий спеціальний батальйон OPFOR (від англ. opposing force) — це військове формування Збройних Сил України при Міжнародному центрі миротворчості та безпеки у Яворові, яке на навчаннях виконує роль умовного супротивника. У 2016 році його створили за ініціативою військових інструкторів зі США. Після початку широкомасштабного вторгнення РФ в Україну батальйон брав участь у битві за Київ, а з серпня 2022 року – на Донеччині та Харківщині.

Пам’яті митця, добровольця Івана Джурляка - Фото 7

Іван добровільно пішов захищати Україну рік тому, восени 2023 року. Після навчання на фронт потрапив у новоріччя і з побратимами був там до середини лютого 2024 року. Отримав поранення, лікувався, хоча в нозі осколки так і залишилися. За звитяги отримав Почесний нагрудний знак Головнокомандувача ЗСУ «Срібний хрест». З квітня – знову вирушив на  фронт.

Військовий, окрім основної служби, став ланкою між підрозділами ЗСУ та рідними і знайомими з Жовкви, Львова й інших населених пунктів, які збирали донати і забезпечували українських захисників необхідним. А волонтерити разом із друзями почав відразу після 24 лютого 2022 року.

Пам’яті митця, добровольця Івана Джурляка - Фото 8

«Ще в перший місяць повномасштабної війни через майстерню-кузню пройшли тонни металу, – розповідає пані Софія. – Їх на двох горнах і газовій горілці перетворювали на скоби для бліндажів і колючки проти коліс ворожих бойових машин».

Сестра Івана допомагала братові збирати донати на прилад нічного бачення PVS 14 Gen 3 (коштує 4000$). Придбали спільними зусиллями і вартісний Mavic ЗТ.

Пам’яті митця, добровольця Івана Джурляка - Фото 9

«У війні з Росією продовжують гинути найкращі. Днями до нас прийшла трагічна звістка з фронту – загинув 30-річний жовківець Іван Джурляк», – повідомив міський голова Олег Вольський 3 червня 2024 року. Захисник не повернувся з бойового завдання 30 травня у Покровську Донецької області.

«Іван жив коротко, але його згадувати будуть багато людей, які знали цього дивовижного хлопця, – добрий і щирий, він не думав ніколи про себе, мав величезне серце. Хтось життя проживе і його не згадають, Іван же стільки залишив хороших спогадів про себе. Болить сильно», – написала у групі «Жовква – моє місто» Софія Каськун. 

Пам’яті митця, добровольця Івана Джурляка - Фото 10

На сумну звістку відгукнулася декан факультету декоративно-прикладного мистецтва ЛНАМ  Галина Кусько: «Пам'ятаю цього студента. Втілення здоров'я, краси, сили. Талановитий художник. Дуже сумно. Низький уклін. Вічна пам'ять Герою».

Прощалися з Іваном Джурляком у Жовкві 4 червня 2024 року. Чин похорону відбувся у церкві Святого Йосафата.

Пам’яті митця, добровольця Івана Джурляка - Фото 11

Слава Захиснику!

Фото: Фейсбук-сторінка Іван Джурляк, Жовква – моє місто

Теги по теме
война
Источник материала
loader
loader